Zaczynamy ćwiczyć? Najpierw badania!

Choć sport może uprawiać każdy, niewiele osób myśli o tym, by wykonać najpierw badania. Refleksja przychodzi dopiero wtedy, gdy słyszymy o kolejnym biegaczu, który zmarł w trakcie zawodów, o kolejnym strongmanie, którego serce nie wytrzymało... A badania zajmują kilkanaście minut...

O co chodzi? O to, by sprawdzić parametry naszego organizmu, wykryć potencjalne zagrożenia i zdusić je w zarodku lub po prostu mieć ich świadomość.

Badania pozwolą określić, czy wszystkie nasze narządy funkcjonują prawidłowo. Jakiekolwiek odstępstwo od normy w przypadku tak ważnych organów jak serce, wątroba czy tarczyca, będą skutkować nie tylko gorszymi wynikami, ale mogą doprowadzić do powikłań. Zamiast sportowej sylwetki zyskamy wizytę w szpitalu... Albo gorzej.

Nieprawidłowa praca tarczycy, nieodpowiedni poziom hormonów takich jak kortyzol (tzw. hormon stresu) czy testosteronu, będę miały często odmienne efekty, niż u kogoś, kto parametry ma w normie, tj. miast spalać tkankę tłuszczową i budować mięśnie... będziemy redukować masę mięśniową i obrastać w tłuszczyk. Przerażające, prawda?

Wiecie, że te wszystkie problemy można wyłapać prostymi badaniami?

Podstawowym będzie, po prostu, badanie krwi. Prosty test pozwoli wyłapać sporo nieprawidłowości. Warto pokusić się także o testy związane z poziomem glukozy we krwi.

TSH czyli badanie tarczycy (a konkretnie poziomu tyreotropiny, której zbyt duży poziom oznacza jej nadczynność) oraz badania hormonalne.

Do tego, jeśli traktujemy sprawę wyjątkowo poważnie, można zbadać pojemność płuc, wykonać testy wytrzymałościowe i zbadać pracę serca. To ostatnie badanie jest istotne w przypadku osób, w rodzinach których były przypadki chorób mięśnia sercowego.

Jak więc widać, by uchronić się przed potencjalnym zagrożeniem ze strony naszego własnego organizmu, wystarczy poświęcić jeden dzień, na dobrą sprawę, kilka godzin. A później tylko zaczekać na wyniki.

Wydawać by się mogło, że skoro ta wiele osób biega czy ćwiczy na siłowni, a nie robi badań, nie są one potrzebne. Niemniej, wady, o których była mowa w powyższym artykule, nie zawsze są widoczne, nie zawsze są rozwinięte, a ich wczesne wykrycie, może nam oszczędzić w przyszłości bardzo wielu problemów.

Na prawdę warto o to zadbać!