Wszystkie tajemnice długowieczności.

Iluż to z nas zastanawia się jaki jest sekret długowieczności! Dlaczego jedni żyją ponad 100 lat, a innym już w wieku 70-80 lat zdrowie odmawia posłuszeństwa.

Granicą dojrzałości, w opinii polskich respondentów zapytań CBOS jest wiek 40-45 lat. Jednak nie powinniśmy utożsamiać samego pojęcia młodości z długością naszego życia, ponieważ ono właśnie uwarunkowane jest wieloma czynnikami, w tym najważniejszym - genetycznym.

Kiedy długowieczni seniorzy są pytani o receptę na ich długie życie odpowiadają, iż kluczowym czynnikiem jest pozytywne nastawienie do innych ludzi, dużo ruchu oraz nierzadko wskazują kieliszeczek domowej nalewki jako remedium na wszelkie dolegliwości zdrowotne. Nie można również zaprzeczyć temu, iż jeszcze 30-40 lat nasze codzienne życie nie było tak „zabiegane”, stresujące i w ciągłym ruchu. Po pracy był czas na odpoczynek, natomiast dziś nawet wieczorem albo przesiadujemy w pracy albo będąc w domu myślimy o niej. Nasz aktualny styl życia jest uzależniony od ambicji i finansowych potrzeb, a zwracając również baczną uwagę na dążenie do podniesienia jakości życia, coraz częściej nie chcemy sobie niczego odmawiać.

W tym wszystkim należy pamiętać, iż nie tylko dbanie o swój zewnętrzny wygląd odgrywa najważniejszą rolę. Jeżeli jednocześnie pilnujemy zbilansowanej diety, przyjmujemy suplementy w razie niedoboru witamin i minerałów i jesteśmy przez długie lata aktywni fizycznie, wówczas mamy większą szansę na zachowanie zdrowia.

Zdecydowanie też nie możemy ignorować naszych potrzeb sensorycznych, ponieważ odpoczynek albo relaksujące obcowanie z naturą to właśnie ten czas, który umożliwia naszemu organizmowi konieczną regenerację. Również sen jest określany jako naturalny kosmetyk i powinien on zdecydowanie zajmować kluczowe miejsce w naszym planie dnia. Odpoczywamy nierzadko także podczas realizowania swojego hobby, co zdecydowanie jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia.

Jeżeli chodzi o dietę, najlepiej jest zrezygnować z ciężkich smażonych czy grillowanych mięs i tłuszczy. Najzdrowszy posiłek to ten przygotowany na parze, ugotowany bądź upieczony. Jeśli jest spożywany w rozsądnych ilościach, wówczas poprawia naszą kondycję, nie obciąża niepotrzebnie żołądka i pomaga nam zachować dobre samopoczucie.

Jak już wcześniej było wspomniane, seniorzy często wskazują na optymizm i pozytywne nastawienie do świata jako receptę na długowieczność. Rzeczywiście, nieprzychylność wobec innych może prowadzić do konfliktów co samo w sobie stanowi dla nas stres. Natomiast jeżeli ktoś stara się nas sprowokować do agresji, wówczas dla własnego zdrowia warto jest po prostu odpuścić, aby niepotrzebnie nie obciążać swoich nerwów.