Przyczyny przewlekłych infekcji układu moczowego.

Jest to głównie problem kobiet, jednak wśród mężczyzn również wytupują przypadki przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego. Objawów tego schorzenia nie sposób przeoczyć. Odczuwamy wówczas piekący ból przy oddawaniu moczu, a także wtedy gdy nie załatwiamy naszych potrzeb fizjologicznych. Ciągłe parcie na pęcherz i w rezultacie skąpomocz z dokuczliwymi objawami to stuprocentowo zapalenie układu moczowego.

Jaka jest przyczyna takiej infekcji? U kobiet jest to przede wszystkim uwarunkowane budową fizjologiczną. Bliska odległość cewki moczowej od dróg rodnych sprzyja „wymienianiu” się bakteriami z tych dwóch miejsc, do czego dochodzą również bakterie jelitowe Eschericha coli wędrujące z odbytu. Drobnoustroje czy grzyby mają ułatwioną „wędrówkę” za pomocą bielizny i przesadne dbanie o higienę intymną może również w tym zakresie okazać się bezskuteczne.

Każde zaburzenie mikroflory danych części naszego organizmu stanowi ułatwienie migracji bakterii, które mogą przedostać się do naszego ciała również od innej osoby np. podczas stosunku płciowego.

Nieprzyjemne następstwa takiego zakażenia mogą pojawić się już po kilku godzinach od przedostania się drobnoustrojów. Pierwszym alarmującym objawem jest właśnie odczucie pieczenia w okolicach podbrzusza oraz w cewce moczowej przy oddawaniu moczu. Objawom tym może towarzyszyć nawet gorączka i krwiomocz, więc nie należy ich bagatelizować. U kobiet pojawiają się upławy o innej niż zwykle konsystencji, kolorze i nieprzyjemnym zapachu.

Jak zatem zapobiegać tego typu zakażeniom? Przede wszystkim należy profilaktycznie zakwaszać nasze drogi moczowe (np. poprzez codzienne picie wody z cytryną) i utrzymywać prawidłowe pH okolic intymnych czemu sprzyjają pałeczki kwasu mlekowego (zawarte również w płynach do higieny intymnej). Bardzo ważne jest systematyczne nawadnianie organizmu i tym samym „wypłukiwanie” bakterii z naszych dróg moczowych. Te zabiegi są skuteczne jeśli nie jesteśmy narażeni na zaburzenia hormonalne, skutki menopauzy czy interwencje chirurgiczne. Wówczas już należy wdrożyć leczenie medyczne włącznie z antybiotykoterapią. Lekarze zalecają wówczas przyjmowanie probiotyków celowanych, zawierających dużą ilość pałeczek kwasu mlekowego.

Należy również bacznie zwracać uwagę na higienę np. po stosunku płciowym. Wskazane jest wówczas staranne obmycie okolic intymnych, tak aby bakterie nie miał szans się „zadomowić”.

Przy nawracających infekcjach układu moczowego warto też zrezygnować z tekstylnych, drażniących materiałów, które przylegają do skóry w okolicach narażonych na inwazje bakteryjną. Zaleca się używanie bawełnianej bielizny, która gwarantuje przepływ powietrza i minimalizuje ryzyko namnożenia się bakterii.