Dlaczego ludzie robią tatuaże?

Tatuaż nie jest cywilizacyjnym odkryciem współczesnych. Jest to forma pewnego stygmatu, który pełnił określone funkcje już tysiące lat temu. W różnych kulturach jego role są rozmaite, od stanowienia symboli ochronnych po manifestacje przynależności do danej grupy bądź ideologii. Nieraz tego typu trwałe znaki nie są tworzone za zgodą osób, które są nimi obdarzane. W obozach koncentracyjnych założonych w czasie II wojny światowej wytatuowane numery na przedramieniu były znakiem identyfikacyjnym. Ze względu na całkowicie inny aspekt tego zagadnienia, nie będziemy go rozwijać, jednak wyszczególnimy wspólny mianownik – tatuaż jest pewną formą charakterystycznego stygmatu, który ma nadać niepowtarzalną symbolikę tj. oznaczyć osobę, na której skórze jest wykonany.

Niegdyś tego typu „rysunki” zarezerwowane były tylko dla marynarzy bądź więźniów. Można by zaryzykować stwierdzenie, iż zarówno na pełnym morzu jak i za kratami, nuda ścieli się gęsto, wobec czego taki rodzaj „rozrywki” jest nawet zasadny. Dzisiaj jednak moda na tatuowanie swojej skóry wzmogła się i objęła niemal wszystkie grupy społeczne i zawodowe. Nie jest zatem obecnie niczym wyjątkowym dostrzeżenie tatuażu na ramieniu artysty, prawnika bądź sportowca. Niczym nadzwyczajnym nie jest również tatuaż na skórze młodej matki. Czym jest to zatem umotywowane?

 

Eksperci są raczej zgodni, iż głównym założeniem jest symbol, który wyróżni nas spośród licznego społeczeństwa. Nada nam pewien indywidualny charakter, uczyni nas szczególnymi wśród innych. O tym, czego dotyczy rysunek na naszej skórze, decydujemy głównie my – mają tutaj znaczenie głównie względy ideologiczne, rodzinne, emocjonalne czy hobbystyczne. W dużej mierze chodzi o to, aby poprzez tego typu znak, komunikować się ze światem – inne osoby widząc wytatuowany symbol, mogą scharakteryzować sobie daną osobę.

Takie emanowanie swoimi prywatnymi przekonaniami bądź informacja o uczuciach może jednak nie być korzystna w pełni, Niekiedy przez wytatuowane symbole na odsłoniętych w lato częściach ciała, kwalifikujemy się do przemocy siłowej osób, które w ten sposób chciałyby nam przekazać swoją dezaprobatę dla tego co widzą, natomiast imiona partnerek i partnerów są według statystyk najczęściej usuwanymi tatuażami ze względu na fakt, iż szybko tracą na swojej aktualności.

Przed wykonaniem trwałego rysunku na swojej skórze warto jednak się dokładnie zastanowić. W odbiorze społecznym będziemy potencjalnym zagrożeniem posądzanym o agresję, wątpliwą inteligencję czy depresyjność.

Z biegiem lat również, kiedy nasza skóra wiotczeje, tatuaże już nie wyglądają tak estetycznie jak jeszcze kilka lat temu. Nikt jednak nie może zakazać wyrażenia siebie poprzez trwałą rycinę na skórze, ponieważ nadal będzie to nasz własny niepowtarzalny tatuaż.