Czy rower stacjonarny jest skuteczny? Zimą na pewno

Nadchodzi zima, więc większość z nas na pewno chowa swoje jednoślady do piwnic i składzików, przestawiając się na "leżakowanie". Inni rozważają trening na rowerze stacjonarnym, w domu lub na siłowni.

Czy taki trening jest efektywny? Czy opłaca się inwestować w taki sprzęt? Opinie są różne, ale z własnego doświadczenia wiemy, że takie rozwiązanie dla wielu osób będzie bardzo korzystne.

Każda aktywność fizyczna niesie za sobą spalanie kolejnych kalorii i redukcję tkanki tłuszczowej. Procesy te jednak uzależnione są od efektywności ćwiczeń. Trenując na profesjonalnym sprzęcie, na zaawansowanym rowerze stacjonarnym możemy w dość szerokim zakresie zmieniać parametry "jazdy", zwiększając m.in. opór jakiemu poddawane są nasze stopy. Otrzymamy podobny efekt do tego, gdy zmieniamy przerzutki w rowerze. im wyższa, tym wolniej nam się pedałuje.

Najważniejsze zalety roweru stacjonarnego to:

  • możemy trenować w każdym momencie, każdej wolnej chwili, niezależnie od warunków atmosferycznych,
  • w pełni panujemy nad urządzeniem i warunkami "jazdy", regulując (nawet w tanich rowerkach) opór i tempo.
  • rozwijamy te same partie mięśni, jak w przypadku jazdy na zwykłym rowerze, górskim lub szosowym, ale w nieco mniejszym zakresie, ponieważ rower stacjonarny nigdy nie będzie poddawany takim samym przeciążeniom, jak ten użytkowany w terenie,
  • trenować może każdy, także osoby z cukrzycą lub po przebytym zawale serca. Dzięki temu, że tempo jazdy może być stałe lub redukowane, a cały proces odbywa się w domu lub sali treningowej, ćwiczenie są o wiele bezpieczniejsze.

Rower stacjonarny nie musi być mniej efektywny od normalnego, jeśli tylko nasz trening będzie dość intensywny i odbywany z odpowiednią częstotliwością. Najlepiej ustalać z góry określony dystans, jaki mamy do pokonania w określonym czasie.

Rzecz jasna, nic nie zastąpi jazdy w terenie, gdzie znajdziemy zarówno odcinki płaskie, jak i wymagające, strome podjazdy, jednak w okresie zimowym rower tego typu stanowić będzie świetny trening uzupełniający. Jazda zwykłym jednośladem po zaśnieżonych ulicach i leśnych ścieżkach może być zimą bardzo niebezpieczna.